czwartek, 31 sierpnia 2017

Jak oczyścić skórę latem?

Latem nasze ciało jest narażone na wiele negatywnych czynników, z których wysoka temperatura oraz promieniowanie słoneczne są najgroźniejsze – powodują odwodnienie, a w przypadku cery tłustej i trądzikowej również przyczyniają się do rozwoju bakterii. Korzystając z wakacyjnych przyjemności nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji naszego ciała. Jak zatem dbać o swoją skórę w cieplejszych miesiącach?


Na stan naszej skóry wpływ ma nie tylko nasz styl życia – dieta oraz używki – ale także czynniki zewnętrzne, przed którymi powinniśmy również chronić nasze ciało. Wysokie temperatury, sól morska, niewystarczająca ilość spożywanych płynów to tylko niektóre z letnich zagrożeń mających ogromny wpływ na kondycję cery. W pielęgnacji i oczyszczaniu skóry najważniejsze są kosmetyki, których użyjemy - powinny być odpowiednio dobrane do typu naszej cery. Źle dopasowane preparaty mogą jedynie pogorszyć stan jej stan. Po jakie kosmetyki sięgać, by dokładnie oczyścić skórę?

Skóra sucha

Osoby posiadające suchą cerę, latem potrzebują przede wszystkim nawilżenia. By uniknąć dodatkowego przesuszenia skóry powinniśmy trzymać się z daleka od syntetycznych środków do mycia posiadających zasadowy odczyn oraz ograniczyć do niezbędnego minimum peelingi mechaniczne. Wskazane są natomiast preparaty w formie emulsji zawierających oleje i proteiny – pozostawiają na skórze hydrolipidowy filtr ochronny, który nawilża ją, przeciwdziała podrażnieniom i zapobiega uczuciu ściągnięcia skóry. Warto też sięgnąć po toniki oczyszczające i łagodzące wzbogacone o witaminy A, E lub koenzym Q10. Świetnie w tej roli sprawdzi się także czysta woda różana.

Skóra tłusta

Cera tłusta potrzebuje żeli i preparatów, które można spłukać wodą, ale równocześnie też nie zaburzają naturalnej flory bakteryjnej skóry oraz jej równowagi kwasowo-zasadowej. Ważne jest także, by wybrane kosmetyki nie powodowały mocnego odtłuszczenia skóry – to z kolei prowadzi do nadmiernej produkcji sebum, a w rezultacie do powstawania stanów zapalnych w postaci trądziku. Większość preparatów oczyszczających dla cery tłustej zawiera również substancje łagodzące, które dodatkowo koją skórę wystawioną na promieniowanie UV. Latem oczyszczanie skóry tłustej nie powinno ograniczać się tylko do porannej i wieczornej rutyny. Także w ciągu dnia warto przetrzeć ją tonikiem antybakteryjnym, który ograniczy rozwój bakterii na powierzchni skóry. Raz w tygodniu wskazane jest także użycie peelingu mechanicznego.

Skóra mieszana

Cera mieszana jest połączeniem suchej z tłustą, więc nie powinno się traktować jej produktami przeznaczonymi do tylko do tej drugiej. Koncentrując się tylko na zminimalizowaniu wytwarzania sebum i matowieniu twarzy, a zapominając o suchych i wrażliwych policzkach narażamy je na przesuszenie i podrażnienia. Przy skórze mieszanej warto sięgać po preparaty, które delikatnie oczyszczają oraz nawilżają skórę, a także posiadają właściwości przeciwzapalne. Idealnie sprawdzą się kosmetyki regulujące i normalizujące wydzielanie sebum – zmniejszą natłuszczenie strefy T równocześnie nawilżając suche partie cery. Wykonywanie raz w tygodniu peelingu pozwoli na uelastycznienie skóry oraz regenerację naskórka.

Maseczki pielęgnacyjne


Bez względu na tym cery warto sięgać po odpowiednie maseczki oczyszczające, które nawilżą ją lub oczyszczą dostarczając przy tym wszystkich odpowiednich witamin. Warto sięgać po maseczki w formie glinek – świetnie pochłaniają wszelkie zanieczyszczenia zgromadzone na skórze.

1 komentarz: