środa, 21 czerwca 2017

Jak poradzić sobie z trądzikiem?

jak poradzic sobie z tradzikiem
Trądzik to jeden z najbardziej nieestetycznych schorzeń jakie dotykają głównie osoby w wieku dojrzewania. Przyczyn jego powstawania jest wiele, zarówno jak i sposobów na jego usunięcie lub zakrycie. Podpowiadamy w jaki sposób sprawić, by ten nieestetycznie wyglądający problem zniknął.

Jak powstaje trądzik?

Bardzo często trądzik pojawia się w okresie dojrzewania. Jest to spowodowane tym, iż w okresie dojrzewania hormony zaczynają „szaleć”. Wówczas zaczyna się wydzielać sebum w nadmiernych ilościach. W wyniku tego mieszki włosowe zatykają się. Nagromadzony łój zaczyna się zbierać, tym samym powodując idealne warunki do zagnieżdżenia się bakterii, które występują również u osób zdrowych. Jednak ich nagromadzenie w takich warunkach jest krótką drogą do powstania stanów zapalnych. Obecność dużej ilości łoju jedynie podrażnia skórę, komplikując całą sytuację. W wyniku tego dochodzi do powstawania nieestetycznych krostek, które bardzo często mają nie tylko spore rozmiary, ale również wyróżniający się na tle karnacji kolor.

 

Czy trądzik występuje jedynie u osób młodych?

Niestety coraz częściej słyszy się, że trądzik nie jest jedynie schorzeniem występującym u osób młodych. Również osoby, które są już dorosłe coraz częściej zmagają się z tego typu przypadłością. Najczęściej dotyka ona kobiety, co jest w dużej mierze spowodowane nieprawidłowym rozkładem estrogenu oraz gestragenu. Niekiedy przyczyny występowania trądziku wynikają bezpośrednio z genetyki. Jednak bardzo często są one spowodowane zaburzeniami hormonalnymi i dotykają nawet osoby po 25 roku życia.

 

Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Ważne jest zaznaczenie na wstępie, że trądzik może występować w różnych odmianach i nie każdy przypadek jest taki sam. Mniej zaawansowany trądzik można leczyć dostępnymi w aptece maściami oraz lekami. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to poważne schorzenie, które bardzo często powinno być konsultowane z lekarzem – najpierw pierwszego kontaktu, a jeśli jest to konieczne, potrzebne są konsultacje z dermatologiem.

Leczenie trądziku może być prowadzone dwojako – zarówno poprzez leki doustne, jak i poprzez preparaty do stosowania bezpośrednio na zmiany skórne. Twarz powinna być wcześniej odpowiednio oczyszczona oraz osuszona. Nakładanie maści powinno odbywać się poprzez szpatułki lub czyste ręce, by nie dochodziło do ponownych zakażeń tych miejsc. Maść powinno nakładać się na całą powierzchnię skóry, nie tylko na zmienione obszary.

Ważne jest, by większych wyprysków nie wyciskać. Jeśli jest to konieczne, warto w tym celu skonsultować się ze specjalistą, np. kosmetyczką, która zrobi to w prawidłowy sposób. Nieumiejętne wyciskanie trądziku może nie tylko pogłębić problem, ale również doprowadzić do powstawania ciężko usuwalnych blizn.

Trądzik można również maskować poprzez makijaż. W tym celu wato jest zawsze używać

czystego pędzla lub rąk. Należy delikatnie traktować miejsca chorobowe, tak by nie dochodziło do powstawania nowych wyprysków, a stosowane kosmetyki nie powinny być bardzo agresywne.

2 komentarze:

  1. Trądzik to zmora wielu osob, dlatego i dieta i pielegnacja ma znaczenie ;) pozdrawiam i zapraszam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. dieta przede wszystkim, nie zawsze jednak o tym pamiętamy ;)

    OdpowiedzUsuń